تکنولوژی تولیدشکر

سلام

دوست داشتم روش تولید شکر رو هم شما بدونین

اول بهتر هستش از تارخچه تولید شکر بگیم .

میگن شکر اول بار تو ایران درست شده البته خیلی ها هم معتقدن که نیشکر توسط اسکندر به ایران وارد شد و توی خوزستان که خواستگاه نیشکر در ایران هست تولد شده. . اصلا خوز به معنای نی شکر هستش و پسوند ستان که آخرش اومده اون رو به معنی سرزمین نیشکر نشون میده

از سالها قبل ایرنی ها شکر رو میشناختن و اون رو تولید میکردن ولی به دلائلی نا معلوم این صنعت تا چند سال قبل که اولین کارخونه ولید شکر از نیشکر در هفت تپه خوزستان را اندازی شد از بین رفت و هیچ وقت از نیشکر شکری تولید نشد . بعد از ساخت این کارخانه و وارد کردن قلمه های نیشکر از آمریکا و مصر این صنعت در ایران شروع شد و با ساخت دومین کارخانه و شروع اولین بهره برداری درسال۱۳۵۶ در شوشتر این صنعت در ایران رونق گرفت .( کشت و صنعت کارون شوشتر ) 

(شرکت  کشت و صنعت کارون (سهامی خاص) بزرگترین واحد کشاورزی-‏صنعتی در سطح جهانی است که در جهت گسترش صنایع قند و ‏به زیر کشت در آوردن بخش دیگری از زمینهای خوزستان ‏احداث گردید.
‏اولین قلمه نیشکر در تاریخ یکشنبه
۲۰ مهرماه ۱۳۵۴ پس ‏ازاینکه ۲۰۰ روز از فعالیتهای تسطیح و عملیات ‏خاکی سپری میگشت در خزانه کارون کشت گردید. محل ‏انتخاب شده برای طرح عظیم کشت وصنعت کارون اراضی ‏آبخور رودخانه های کارون و در واقع در محدوده ی دیمچه ‏که در دوازده کیلومتری شوشتر و پنجاه کیلومتری دزفول ‏است. آب مورد نیاز مزارع از شبکه های آبیاری گتوند ‏‏(کارون) ودز تامین میگردد.هدف اصلی این طرح احداث ‏مزارع نیشکر به وسعت ۲۵۰۰۰ هکتار و تولید حدود ‏‏۲۰۰۰۰۰ تن نیشکر ودر نهایت علاوه بر تامین تقریبی یک ‏چهارم شکر مورد نیازمملکت (۲۵۰۰۰ تن شکر سفید ) در ‏تولید محصولاتی مانند غذای دام-نئوپان - الکل سرکه - ‏ کاغذ - فورفورال نقش اساسی داشته باشد‏ http://www.karuncane.com/history.asp   )

 اما تولیدشکر از لحاظ صنعتی :

نیشکری که زمین برداشت میششه بعد از شستشو و عملیات عصاره گیری در آسیاب  جهت تولید کریستال شکر به سمت دایره تولید شکر زرد (خام) ارسال میشه . بعد از شن گیری توسط دستگاههای شنگیر شن موجود در شربت در مخازن جدا سازی میشه و بعد از او شربت وزن شده و سپس جهت عملیات پالایش به هیتر ها فرستاده می شود . در هیتر ها گرم شده و با دمای حدود ۹۰ تا ۱۱۰ درجه به مخازن ته نشین گل به نام کلاریفایر جهت ته صاف کردن شربت ارسال می شود . در اینجا باید بگم که با استفاده از ماده ای به نام سپران و کود فسفره به این کار سرعت بیشتری میدن . شربت بعد از از صاف شدن به قسمت تبخیر کننده ها فرستاده میشه تا آب اضافی او تبخیر بشه ( از آسیاب با علظت ۱۳ به خام ارسال میشه و در تبخیر کننده ها باید غلظت اون به ۶۵٪برسه ) . اگر جایی  کلمه بریکس دیدید همون غلظت هستش ( بریکس یعنی مقدار مواد جامد حل شده در آب هستش) . برای این کار از بخاری با فشار ۱.۸ اتمسفر و با دمایی حدود ۱۲۰ درج استفاده میشه و در بدنه های تبخیر کننده ها که در شرکت ما به صورت ۴ بدنه پشت سر هم هستن انجام میه . به این صورت که شربت اول وارد بدنه اول ویشه کمی حرارت دانه میشه ووارد بدنه دوم میشه بعد به خاطر جلوگیری از هدر رفت بخار بلند شده از روی شربت که فشای حدود ۱.۴ داره این بخار رو برای ادامه عملیات تبخیر و بالا بردن بریکس به بدنه دوم انتقال میدن و همچنین تا بدنه ۳ و ۴ . اما به خاطر جلوگیری از سوتن قند در بدنه های ۳ و مخصوصا در بدنه ۴ از خلاء استفاده میشه به این صورت که مقداری از هوای داخل بدنه رو خالی میکنن . در این زمان که حدود ۴ تا ۶ ساعت طول میکشه بریکس شربت ( غلظت) به حدود ۶۵٪میرسه . شربت رو به قسمت طبخ شکر زرد ( تولید کریستال شکر زرد از شربت صاف و غلرظ شده ) میفرستن

/ 0 نظر / 41 بازدید